Tid til fordybelse og intet
Maleriet er solgt eller reserveret
Engang imellem sker det. Hele verden lukker ned, chefen siger “vi ses på den anden side”, og der opstår pludselig tid til fordybelse .. og intet. Det kan både være modsigende og skræmmende på én gang. Men når man lige har vænnet sig til det, er det faktisk meget rart.
Jeg kan godt li’ den der sære vekslen mellem dybe, selvransagende tankerejser og så de øjeblikke, hvor hjerne og krop bare står HELT stille (typisk på sofaen foran Netflix til en dødssyg amerikansk dommedagsfilm).
Og hvor vil jeg så hen med det her? Faktisk ikke så langt – måske vil jeg bare minde dig (og mig) om, at det vist nok er vigtigt at give krop og sjæl lidt frie tøjler engang imellem. Måske i jule-, påske- eller sommerferien – eller måske bare til hverdag.
Akryl, kul, mm. på lærred. Lakeret med halvblank slutfernis. Bemærk, blindrammen er 4 cm dyb. Anbefalet ophængning: Sæt to skruer i væggen og hvil blindrammen direkte på.
Ikke på lager